Czy warto budować dom z piwnicą?


Dlaczego współcześnie wciąż warto budować dom z piwnicą i jakie są jej zalety
Współcześnie prawie w każdej sferze życia panuje moda na minimalizm. W myśl tej zasady rezygnuje się także z budowania dużych, wielorodzinnych domów, a zastępuje się je małymi domami jednorodzinnymi. Staramy się także wybierać jak najmniejsze działki budowlane, żeby cena za ich kupno i koszty ich utrzymania nie były za wysokie.

Więcej szczegółowych informacji możesz znaleźć tutaj: https://www.archipelag.pl/projekty-domow-jednorodzinnych/projekty-domow-parterowych-z-garazem

stary dom

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jest z samą budową domu, chcielibyśmy, aby nasz dom odpowiadał naszym potrzebom, ale jednocześnie był energooszczędny i dobrze zaizolowany przeciw zawilgoceniom. Ale z drugiej strony lubimy posiadać dużą kuchnię i łazienkę, po których będziemy mogli swobodnie się poruszać i wykonywać w nich wszelkie czynności bez skrępowania i zwracania uwagi na każdy krok. Wciąż warto także stawiać dom z piwnicą i strychem. Przede wszystkim, dlatego, że taka piwnica stanowi dodatkowy element izolacji cieplnej. Dzięki takiej piwnicy kolejne piętra domu nie znajdują się na samych fundamentach, ale już na jakimś pomieszczeniu. Dlatego ogrzewanie podłogowe może być jeszcze bardziej skuteczne.

Do tego w takiej piwnicy możemy postawić piec i znaleźć miejsce dla potrzebnych w domu, różnych sprzętów.Dom z piwnicą pozwala nam także na zaopatrzenie domu w mniejszą spiżarkę lub zupełną rezygnację z tego typu pomieszczenia na rzecz na przykład rozbudowania łazienki czy kuchni. W piwnicy możemy trzymać wszelkie przetwory i domowe wina, a także większe narzędzia pozwalające na pracę w ogrodzie czy kosiarkę do trawy. Pozwoli to nam dodatkowo na zaoszczędzenie miejsca nie tylko w domu, ale też w garażu, w którym wcześniej stały tego typu sprzęty. Dom z piwnicą powinien być utrzymywany w czystości zwłaszcza, jeżeli posiada on ogrzewanie węglowe. Dzięki temu proch i dym powstający w trakcie korzystania z pieca nie będzie się roznosił po całym domu i unikniemy wytwarzania zapachu dymu w domu. Trzeba zawsze pamiętać o potrzebie wietrzenia takiej piwnicy oraz odkurzania w niej i zmywania podłogi. Dobrze będzie także położyć w takiej piwnicy odpowiednie dywaniki i różne podkładki pod stawiane w niej narzędzia.