Rola kosztorysu w budowie domu jednorodzinnego


Dom jednorodzinny stawiany jest zwykle przez osoby, które posiadają ograniczony budżet przewidziany na budowę domu, ale ze względu na znaczne powiększenie swojej rodziny stają się w jakimś stopniu zmuszone do wybudowania domu, mogącego stworzyć godne warunki życia dla wszystkich członków rodziny.

Dlatego kosztorys budowy takiego domu jest bardzo ważnym elementem w tworzonym projekcie i staje się dla właściciela działki jakąś gwarancją, że rzeczywiście uda się doprowadzić budowę domu do końca. Wiadomo przecież, że już samo kupno działki jest bardzo poważną inwestycją, na zrealizowanie której wiele osób zaciąga kredyty, dlatego bardzo zależy im, żeby cała budowa domu przebiegła szybko i sprawnie tym bardziej, że nie mogą sobie pozwolić na duże opóźnienia, ponieważ potrzebują nowego dachu nad głową. Przed przygotowaniem kosztorysu osoba odpowiedzialna za stworzenie planu budowy domu przeprowadzi rozmowę z właścicielem działki na temat tego, jakiego typu dom chciałby postawić oraz jaką sumę pieniędzy będzie w stanie przeznaczyć na budowę domu. Jeżeli wstępny kosztorys zostanie zaakceptowany przez obie strony, to będzie można przystąpić do przygotowania planu budowy domu.

Plac budowy

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com
Przygotowanie planu budowy standardowego domu jednorodzinnego nie powinno trwać zbyt długo, a jednocześnie koszty budowy takiego domu nie powinny być wygórowane, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że na etapie przygotowywania projektu domu, przedstawiony wcześniej wstępny kosztorys może jeszcze ulec zmianie. Jednak trzeba zauważyć, że dobry projektant będzie w stanie przedstawić nam od razu bardzo realny kosztorys, którego ewentualne zmiany będą niewielkie i łatwe do przewidzenia. Interesujące rozwiązania dostępne są na Archipelag.plDodatkowo szeroki dostęp do nowoczesnych materiałów budowlanych sprawia, że obecnie można wybierać zarówno dobre, jak i niezbyt drogie materiały, które będą mogły stać się podstawą dla wybudowania solidnego i wytrzymałego domu. Taki dom jednorodzinny będzie mógł służyć jego mieszkańcom przez bardzo długie lata.