Zalety domów energooszędnych


Od jakiegoś czasu bardzo dużo mówi się na temat domów energooszczędnych. Pewnie nie każdy wie, ogóle na czym one polegają, a także jakie są ich zalety. Dlatego warto bliżej zapoznać się z tym tematem, który zresztą jest ostatnio na czasie. Domy energooszczędne to przede wszystkim takie obiekty mieszkalne, które nie potrzebują za dużego nakładu finansowego jeśli chodzi o jego utrzymanie. Przykładowymi wydatkami są chociażby zapewnienie opału na ogrzewanie, jak i również zadbanie o ciepłą wodę, prądu, wody, oraz innych energii niezbędnych do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak posiadając nowoczesne systemy, jednocześnie obniżamy zdecydowanie koszty rachunków za prąd, energię cieplną, czy też wodę. Do takich rozwiązań zalicza się między innymi ogrzewanie wody przy pomocy źródeł energii naturalnych. W Polsce do tego celu wykorzystuje się przede wszystkim energię słoneczną.

Projekt domu

Autor: philcampbell
Źródło: http://www.flickr.com/photos/clanlife/4315136665/

Umieszczane na dachach solary pozwalają na nagrzewanie wody w bojlerze. Jest to dogodne rozwiązanie, szczególnie jeśli ktoś w celu uzyskania ciepłej wody, musi koniecznie napalić w piecu. Co prawda zakup samych solarów nie jest tani, ale po kilku latach koszta związane z procesem nagrzewania wody zaczynają się zwracać. Warto dodać, że jest to przy okazji rozwiązanie bardzo ekologiczne. Innym rozwiązaniem na wprowadzenie bardzo dużych oszczędności jest zastosowanie rekuperatorów. Są to urządzenia powodujące, że zimne powietrze wpadające do domu zostaje ogrzewane. Dzięki temu bez najmniejszego problemu nie tracimy aż tak wiele energii na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu. Warto także zastosować rozwiązania polegające przede wszystkim na ograniczeniu zapotrzebowania na ogrzewanie budynku.
Solidne ocieplenie ścian oraz poddasza zapewni komfort podczas chłodniejszych dni. Mieszkańcy domu nie będą musieli się martwić uciekającym ciepłym powietrzem i wpadającym zimnym. A tak niestety bardzo często dzieje się w przypadku nieszczelnych okien, braku izolacji termicznej, czy też wielu innych pomocnych rozwiązań. Wtedy rachunki za ogrzewanie potrafią być kolosalne.